Sammy matcht pleegkinderen met pleeggezinnen: ‘De vraag om broertjes en zusjes samen te plaatsen krijgen wij heel vaak’

Voor kinderen die niet meer thuis kunnen wonen, zijn broertjes en zusjes vaak hun grootste steun. Toch lukt het niet altijd om hen samen in een pleeggezin te plaatsen. Sammy werkt op de afdeling Matching Pleegzorg van Jeugdformaat en ziet dagelijks hoe belangrijk het is dat kinderen bij elkaar kunnen blijven. Op deze afdeling wordt de match gemaakt tussen pleegkinderen en een passend pleeggezin. Regelmatig krijgt Sammy aanvragen voor broertjes en zusjes die samen geplaatst moeten worden. In haar dagelijkse werk merkt zij hoe groot de behoefte aan deze plekken is, terwijl er tegelijkertijd een tekort is aan gezinnen die ruimte hebben voor meerdere kinderen.

Onvoldoende gezinnen

‘Mijn collega’s en ik brengen de hulpvraag van kinderen volledig in kaart en zoeken daarbij een match met passende pleegouders. Ik beheer het bestand van beschikbare pleegouders en alle inkomende vragen naar een plaatsing binnen een pleeggezin of een gezinshuis.

De vraag om broertjes en zusjes samen te plaatsen krijgen wij heel vaak. Helaas is het soms heel lastig om gezinnen te vinden die meerdere kinderen kunnen opvangen. Dit kan te maken hebben met praktische redenen, zoals onvoldoende ruimte in huis. In dat geval is het simpelweg niet mogelijk om meerdere kinderen te plaatsen.

Het komt ook voor dat het moeilijk is om twee plekken op een school of buitenschoolse opvang te vinden. Dit kan een uitdaging zijn, maar als pleegouder sta je hier nooit alleen voor. Jeugdformaat helpt pleegouders bij dit soort zaken en we begeleiden waar nodig.

Jeugdformaat beschikt over een servicecentrum waar pleegouders al hun vragen kunnen stellen. Dit kunnen praktische vragen zijn, maar ook met bijvoorbeeld juridische vragen kunnen pleegouders altijd bij de pleegzorgprofessionals van Jeugdformaat terecht.

Het kan ook zijn dat pleegouders het spannend vinden om voor twee of meer kinderen te zorgen. Er komt natuurlijk iets meer bij kijken, maar het is belangrijk om te beseffen dat je er niet alleen voor staat.

Tegelijkertijd maak je als pleegouder een groot verschil. Gezinnen die broertjes en zusjes samen kunnen opvangen, helpen meerdere kinderen op weg naar een mooie toekomst. Het is vreselijk voor kinderen om uit huis geplaatst te moeten worden. Als je dan ook nog afscheid moet nemen van je broertjes of zusjes, valt dat natuurlijk extra zwaar.’

De juiste match

‘Wanneer we aanvragen krijgen voor meerdere kinderen binnen één pleeggezin, zijn we helaas soms gedwongen om ook te kijken naar mogelijkheden om hen apart van elkaar te plaatsen.

Apart plaatsen is soms echt niet mogelijk omdat de kinderen de steun van elkaar te hard nodig hebben. Het kan ook voorkomen dat we wel een gezin hebben gevonden waar plek is voor meerdere kinderen, maar dat het tussen de pleegouders en pleegkinderen geen goede match is.

Daarom is het zo belangrijk om meer gezinnen te hebben waar een plaatsing van meerdere kinderen mogelijk is. Broertjes en zusjes hebben dan een grotere kans om samen geplaatst te worden. Daarnaast neemt de kans op een snelle match toe wanneer er meer pleeggezinnen beschikbaar zijn met ruimte voor meerdere kinderen.’

Je doet het niet alleen

‘Wanneer je pleegouder wordt bij Jeugdformaat krijg je een training waarbij je veel leert over het pleegouderschap. Door deze training en de begeleiding is het voor iedereen mogelijk om pleegouder te worden, ook van meerdere kinderen.

Het belangrijkste is dat je er niet alleen voor staat. Je krijgt ondersteuning, begeleiding en kunt altijd terecht met je vragen.

Zolang je maar ruimte in je huis en in je hart hebt. Dat is het belangrijkste.’

Meer informatie over pleegzorg?

Deze nieuwsberichten vind je misschien ook interessant